Blog

Yardımlı Tekrarların Gereksizliği

Vücut geliştirme sporunda bir çok program tekniği kullanılır. Piramit sistem, drop setler, önceden yorma vs vs. Ancak bu tekniklerden pek azı ciddi bir araştırma sürecinden geçerek oluşturulmuştur. 2007 Ağustosta Kuvvet Kondisyon Bülteni'nde yapılan bir araştırma bu yöntemlerden birisini, "forced repetitions" yani yardımlı tekrarların etkisini inceledi. Sporcu katılımcılar 6 hafta boyunca haftada 3 idman yaptılar, üç guruba ayrıldılar ve en az (1-2 yardımlı), orta (2-3 yardımlı) ve en çok (3-4 ve üzeri) yardımlı tekrar yapacak şekilde guruplandılar. Başlangıç ve son kuvvetleri 3RM ve 6RM bench press testi, güç çıktıları ise Smith Machine 40 kg bench fırlatma (ki bence Smith machine'in tek kullanım faydası) değerleri alınarak ölçüldü

SONUÇ: Guruplar arasında gerek kuvvet, gerekse güç konusunda hiç bir fark bulunamadı. Kas hipertrofisi ölçülmediği için kesin bir yorum olmamakla birlikte araştırmacılar kuvvet ve güç gelişmediği için "büyük ihtimalle" hipertrofi faydasının da olmayacağını öngördüler. 

Güç derman tükenip de facebook'a daha güzel görünen bir video koymak için arkadaşının bench arkasına çıkıp bir yandan biceps curl/upright row karışımı bir şey yaptığı bench press seansları sana büyük ihtimalle hiç bir şey katmıyor. 

Giderek bozulan bench hareket tekniği haricinde. 

Tüm Makaleler