Blog

Testosteron

TESTOSTERONUN VÜCUT GELİŞTİRMEDEKİ ÖNEMİ

Erkek vücudunda kıllanma ve kas dokularının hareketleri dişilere göre daha fazla ve hızlıdır. Bunun sebebi testosteron hormonudur. Kadınlarda da östrojene göre daha az da olsa bulunan testosteron hormonu, bayanlarda da kıllanmaya sebebiyet verir. Ereksiyonun gerçekleşmesi, seksüel yaptırım, kas kütlesi artışı, ses kalınlığı ve gücün yükselmesi gibi birçok etki alanı bulunur. Hormonların öncelikli olarak sağlığı gözetmesi açısından vücuttaki oranlarının azalması kadar çoğalması da zararlıdır. Kanser gibi bazı hastalıkların tedavisinde kemoterapi esnasında vücuda haricen verilir. Fakat insanların bilinçsizce vücutlarına yükleme yapması oldukça zararlıdır.

 

FAZLA TESTOSTERON ALIMININ ZARARLARI

Sonuçlarında kalp yetmezliğine bağlı krizler, fazla kilo alımı, nefes darlığı ve terleme gibi bazı belirtiler ile ortaya çıkar. Oranları azaldığında ise erken andropoz görülebilir. Kilo kaybı ile başlayıp cinsel isteğin azalmasıyla seyreden belirtileri ile kendini gösterir.

Testosteron hormonu, sporcular ve spor yapanlar açısından da önemli bir yere sahiptir. Onlar için testosteronun vücut geliştirmedeki önemi yüksektir. Doğal yollar ile yüksek oranda salgılanamayan bu hormon, sporcuların kondisyon ve enerjilerini yükselterek doping adı altında alınır. Fakat fazla alınmasının sağlık açısından yan etkisi oldukça büyüktür. Başta kalp olmak üzere diğer belirli kaslara zarar vermesi, keratin işlevini aksatarak kıl ve saç dökülmelerini gerçekleştirmesi, böbrekte ve ciğerlerde tümör oluşumuna sebebiyet vermesi gibi negatif etkileri bulunur.

Psikolojik olarak ise fazla testosteron agresifliğe yol açarken, az miktarda bulunması durumu ise cinsel isteksizlik ve köseliğe yol açar. Testosteron genel tabiriyle güçtür. Fakat kontrolsüz güç, güç değildir. Bu yüzden her şeyde olduğu gibi hormonel dengelerin korunmasında da önemli olan miktarıdır. Bunun yanında bazı faktörler vardır. Düzenli egzersiz, sigara kullanımının azaltılması ve ekstra olarak yapay testosteron alımı yapılmaması bunlardan bazılarıdır. Önemli düzeyde vücut geliştirmek isteyen kişilerin tercih ettiği hormon türü olan testosteronun vücut geliştirmedeki önemi büyüktür. Fakat kas gelişimi artması istenirken sağlık öncelik alınmalı ve hormon testleriyle ölçümleri yapılarak denge altında tutulmalıdır.

Tüm Makaleler