Blog

Sporu Bırakmanın Vücuda Ne Gibi Etkileri Olabilir?

Çoğu insan hiçbir zaman spor salonu bağımlısı ya da maraton koşularının müdavimi olmak zorunda değil. Bu yüzden olanlar için de durumlar her an değişebilir, birden birebir sakatlık ya da basitçe gelen bir aylazlık spor yapma alışkanlıklarını bi anda değiştirebilir.

Atletler için profesyonel sporlardan bi anda emekli olmak çok da beklenildik bir şey değildir, Fakat bedelsel olarak uzun süre spor yapan kişilerin sporu bırakmasının, vücudu üzerinde ciddi etkileri vardır.

Oldukça uzun bir skalada ölçümlerle, bir kişinin fitness derecesine karar vermek mümkün. Bu ölçümlerin bazıları oldukça öznel, mesela kişinin dakikada kaç barfiks çekebildiği ya da bir kalası ne kadar uzun süre tutabildiği gibi. Bunun yanı sıra çeşitli spesifik testler de aerobik kapasitesini ve kas gücünü ölçebilir.

Bu kişi, normal egzersiz rutinini aniden terkenttiğinde de vücudu yaptığı bir çok yararlı şeyi bir anda yapmayı bırakır. Örneğin bisiklet sürme, kalbin kan pompalama yeteneğini ve kan damarlarının bu kanı taşıma yeteneğini geliştirir, ayrıca sahip olunan kılcal damarların yoğunluğunu da arttırır. Bunun yanında düzenli bir şekilde bisiklet sürmek, vücudun sahip olduğu mitokondri sayısını da artar-(mitokondriler hücrelerin enerji santralleri gibi çalışırlar.) Bütün bunlar, vücudun mevcut besinleri ve oksijeni daha iyi kullanmasına sebep olur.Fakat kişinin fitness(form) seviyesini ölçen subjektif testler de mevuttur. Örneğin, maksimal oksijen alımının ( ya da VO2 max) ölçülmesi ile vücudun hücresel solunum sırasında ne kadar oksijen tükettiği belirlenebilir-(hücresel solum ile üretilen ATP  biyolojik ihtiyaçlarımız için gereken enerjiyi karşılar.

Ayrıca spor yapmak; kas kuvvetini, hızı, esnekliği, koordinasyonu ve hareketlilik kabiliyetini arttırır.

Vücudun fiziksel aktivitelere olan bağlılığının kesmesi, spor yapmanın vücuda kazandırdıklarının bir bir gitmesi anlamına gelir. İlk olarak maksimal oksijen alımı azalır, ve bunu kas kuvvetinin, dayanıklılığın ve koordinasyonun azalması izler. Ayrıca, kan şekeri seviyesi ve hatta kan basıncı yükselir. Bu etkilerin yanına, sporu bıraktıktan sonra kilo almayı da ekleyebilirsiniz.

Bu noktada bir bilgilendirme yapabiliriz, sporu bıraktıktan sonra kasların yağa dönüşmesi tamamen efsanedir. Kas ve yağ hücreleri birbirlerinden oldukça farklıdır. Vücut artık düzenli bir spor temposu içerisinde olmadığından, güçlü/hacimli kaslara da ihtiyacı yoktur. Dolayısıyla spor yapmayı bıraktıktan sonraki görüntü değişiminin sebebi kasların yağa dönüşmesi değil kasların atrofi olmasıdır- ayrıca görüntünün değişmesinde yağ hücrelerinin daha hacimli olmasının da etkisi vardır.

Sporu bırakmanın etkileri bu kadar fazlaysa acaba spora başlamamak en iyisi olabilir mi? Tabi ki hayır! Düzensiz aralıklarla spor yapmak bile hiç spor yapmamaktan daha iyidir. Fakat, sporun insan sağlığına olan etkilerinden en iyi şekilde faydalanabilmek için sporu düzenli yapmak önemlidir- (ve önerilere göre haftada toplamda 300 dakika)

Tüm Makaleler