Blog

Rotator Cuff Sakatlığı

...OMUZDA ROTATOR CUFF YARALANMASI VE TEDAVİ SÜRECİ...
 

Öncelikle Rotator Cuff Dediğimiz olayı Türkçede çevirici manşet kasları olarak isimlendirebiliriz. Bu kaslar 4 adet ve isimleride sırasıyla Supraspinatus, İnfraspinatus, Teres Minör ve Subscapularis... Anlıyacağınız en basit haliyle bu dört kas Scapula yani kürek kemiğinin farklı yerlerinden kol kemiği humerusun yine farklı bölgelerine tutunuyorlar. Herbiiri fonksiyonel olarak incelendiğinde çeşitli hareketlerde humerus başında spesifik birçok özellik ve göreve sahip. Fakat genel olarak herbir kas en basit haliyle glenohumeral eklem olarak isimlendirilen omuz ekleminde tümü bir ünit olarak çalışarak humerusun başını, Scapulanın Glenoid çukurunda stabilize eder ve kol kemiğinde döndürücü ve kaldırıcı özellik üstlenirler. Fitness Camiasında sürekli makineler ile çalışan sporcularda Rotator Cuff zayıflığı oldukça sık görülür. Bunun yanı sıra 
-Kol üzerine düşme
-Ağır bir objeyi kaldırma
-Yüzme, basketbol ve tenis gibi baş üzeri hareketlerin tekrarlı olarak kullanıldığı sporlarda omuzun aşırı yüklenmesine bağlı olarak.
-Boyacılık, bahçe işleri, ev işleri gibi işlerle uğraşanlarda.
kolun kırılması sonucuda Rotator Cuff kas ve tendonlarında yırtık ve gerilmeler görülebilir. Ve cerrahi tedavisi oldukça yaygındır... Semptomlarına bakıcak olursak 
-Kol ve Omuzda Ağrı
-Omuzda Güçsüzlük
-Omuzda hassasiyet.
-Hareket kaybı (Özellikle baş üstü hareketlerde) yaşıyorsanız rotator cuff sakatlığı için yeterli sebebiniz var diyebilirim. Yapmanız gereken ilk şey tabiki işini bilen bir doktora görünmek olmalı. Bu süreçte Doktor tarafından fiziksel muayene yapılır. Omuzda ağrı, hassasiyet, tüm yönlerdeki hareket kaybı kontrol edilir. Röntgen filmi ile kırıklar ve kemik spurları değerlendirilir. Bu sonuçlara bakarak doktor başka testlerin yapılmasına karar verir. bu tetkikler manyetik rezonans, antrogam, artroskopi olabilir. 
Tedavi sürecine baktığımızda
Tendonlarda inflamasyon, parsiyel ve tam rüptür olabilir. ne yapılacağı, yırtığın nasıl oluştuğu ve ne kadar olduğu önemlidir. Konservatif tedavide şunlar yapılır.
-Baş ve omuzlar dengede olacak şekilde uygun oturma postürü.
-Omuzun dinlendirilmesi, zorlu aktivitelerden ve baş üzerinde yapılan ağrıya neden olan aktivitelerden kaçınma.
-Günde 2-3 defa soğuk uygulama.
-Verilen egzersizlerin yapılması.
-Anti inflamatuar ilaçların alınması
-İyileşme oldukça kuvvetlendirme programına başlanması
-Ciddi yırtık varsa 3. dereceden yaralanmalarda özellikle supraspinatus ve subscapularis kaslarına artroskopik tamir gerekir. Cerrahiden sonra fizik tedavi programına geçilmelidir. tam iyileşme yırtığın derecesine ve nasıl tedavi edildiğine bağlıdır.
Spor Yada Aktiviteye Nezaman Dönülür?
Rehabilitasyon amacı en kısa sürede ve güvenli bir şekilde spor veya aktiviteye dönüşü sağlamaktır. geri dönüş için yaralanmadan sonra geçen süreden. ziyade omuzdaki iyileşme süreci önemlidir. Genellikle tedaviye gelmeden önce. semptomları uzun süreli olmuşsa. iyileşmede daha uzun sürecektir.
Aktivite yada Spora Dönüş Kriterleri
-Omuz normal eklem hareketleri tam ve ağrısız olmalıdır.
-Kuvvet yaralanma olmayan tarafla aynı olmalıdır.
-Atış sporlarında yüklenme, dereceli olarak gerçekleştirilmelidir. Ani yüklenmelerden kaçınılmalıdır. Temas sporlarında ise minimal temastan başlayarak artırılmalıdır.
-Tekrar oluşmasını önlemek için, kuvvet ve esnekliğin iyi olması gereklidir. ve bu egzersizlere devam etmelidir.
Rotator Cuff için Rehabilitasyon Egzersizleri
UYARI.. Burdan aşağısındaki egzersizleri resim ekleyemediğim için elle yazdım. İsimleriyle internetten aratarak görsel olarakda faydalanabilirsiniz...
1). Scapular Hareket.
Scapular rotasyon. Önce omuzlar kulaklara yaklaştırılır. ve sonra geri götürülüp scapulalar birbirine yaklaştırılır.(addüksiyon) ve daha sonrada aşağı yöne bırakılır. (Depresyon) her bir pozisyonda 5 saniye tutulur. 10 kez ve 3 set yapılır.
2). Wand Egzersizleri.
-Omuz Fleksiyonu
Dik durularak her iki elle sopa tutulur. öne doğru baş üzerine kaldırıır. Ağrı noktası geçilmemelidir. bu pozisyonda 5 sn. tutulur. 10 kez tekrarlanır.
-Omuz Eksternal Rotasyonu
Sırt üstü yatılır. avuç içi yukarı bakacak şekilde sopa tutulur. kol gövdenin yanında dirsekler 90 derece fleksiyonda tutulur.sağlam kolla, hasta olan tarafta kol vücuttan uzaklaşıcak şekilde itilir. 5 sn tutulur. ve başlangıç pozisyonuna geri dönülür. 10 tekrar yapılır.
-Omuz ekstansiyonu
Dik pozisyonda, eller arkada olacak şekilde sopa tutulur. kollar ekstansiyona gelicek şekilde geriye hareket ettirilir. 10 tekrar yapılır.
3). İzometrik Egzersizler.
a). Eksternal Rotasyon.
Kapının yanında ayakta durulur. kol vücudun yanında dirsek 90 derece fleksiyonda elin dorsali kapıya gelicek şekilde yerleştirilir. elin dorsali ile kapı itilir.izometrik kas kontraksiyonu yapılır. 5 sn. tutulur 10 kez tekrarlanır.
b). İnternal Rotasyon.
Kapının anında ayakta durulur. kol vücudun yanında dirsek 90 derece fleksiyonda elin palmarı kapıya gelicek şekilde yerleştirilir. Elin palmar yüzü ile sabit kapı itilir. izometrik olarak kasılır. 5 sn tutulur. 10 kez tekrarlanır.
4) Egzersiz Bandı kullanılarak eksternal rotasyon.
Kol vücudun yanında önkol karın üzerine yerleştirilir. bir yere bağlanmış bant. dirsek fleksiyonu bozulmadan yana doğru açılır.en son önkol yere paralel olacaktır. 3 set 10 tekrar yapılır.
5). Supraspinatus için egzersiz. 
kollar yanda, baş parmak aşağı bakıcak şekilde dirsekler düz olarak gövde hafif önde kollar yana doğru açılır. omuz seviyesine kaldırılır. 5 sn tutulup 3 set 10 tekrar yapılır. duruma göre ağırlıkta eklenebilr.... Umarım işinize yarar. Herkese bol sporlu ve sağlıklı günler dilerim.

Tüm Makaleler