Blog

Patlayıcı Kuvvet

Özel spor branşlarıyla ilgilenen sporcu arkadaşlarım buradan detaylı bir şekilde okuyabilir size bir şey katacağına eminim.
Hala patlayıcı kuvvetin ne olduğunu bilmeyen çok antrenör ve sporcu arkadaş var..

Spor yapmak dediğimiz zaman pek çok unsuru beraberinde getirmektedir. Bu nedenle öncelikle hedefimizin çok iyi belirlememiz gerekmektedir. Amacımız doğrultusunda uygulayacağımız egzersizlerin içerikleri ve uygulama biçimleri değişecektir. Örneğin; hemen hemen her branşta squat hareketi uygulanmaktadır. Bazı kişiler sadece vücut ağırlığı ile yaparken, bazı kişiler ekstra ağırlık kullanabilir. Bazı kişiler squat hareketini hızlı çalışırken bazı kişiler yavaş çalışabilir veya bu hareketi sıçrayarak uygulayabilir. Bu durum tamamen hedefinizle doğru orantılıdır.

Uyguladığınız veya uygulayacağınız spor branşına göre de antrenman programlamanız değişir. Kısa mesafe koşucuyla, uzun mesafe koşucunun antrenman planlaması farklıdır. Benzer bir şekilde bir basketbol oyuncusunun antrenman programı bir boksörün programından farklıdır. Amaçlar, bireysel özellikler, uygulanan branşın gerektirdiklerine göre antrenman planınızın şekillenmesini sağlar. Patlayıcı kuvvette bu antrenman unsurlarından bir tanesidir. Bu konumuzda sizlere patlayıcı kuvvet hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Patlayıcı kuvvet; en kısa zaman diliminde, maksimum güç uygulanması ile oluşur. Bireysel özellikler patlayıcı kuvvet üretilmesini etkileyebilmektedir. Düzenli bir antrenman programı ile geliştirilebilir bir özelliktir fakat bireysel yetenekler doğrultusunda bazı kişilerde, kısıtlı gelişim görülebilmektedir. Bu durum vücudumuzdaki liflerin özelliklerine göre değişebilmektedir. Hızlı kasılan kas yapısı ile yavaş kasılan kas yapısı bu durumun belirlenmesinde ana etkendir. En belirgin vücut yapısını uzun mesafe koşucuları ile kısa mesafe koşucuları arasında görebilirsiniz.

Patlayıcı Kuvvet Nasıl Geliştirilir?

Öncelikle şunu belirtmek isteriz ki, herhangi bir antrenman programına yeni başlayan birisi direkt olarak patlayıcı kuvvet antrenmanları ile başlamak isterse, ciddi sağlık problemleri yaşayabilmektedir. Bu nedenle, kaslarınız, eklemleriniz, aerobik kapasiteniz gelişmeden kesinlikle bu tip antrenman programları uygulamayınız.

Bu aşamada bu bölümde patlayıcı kuvvetin geliştirilmesi ile ilgili genel bir bilgi paylaşacağız. Bunun nedeni ise yukarıda belirttiğimiz gibi her spor branşına özgü patlayıcı kuvvet antrenmanları farklı özellikler taşımaktadır.
Patlayıcı kuvvet, hız ve çabukluk gerektiren spor branşlarında oldukça önemli bir özelliktir. Tepki süresinin önemli olduğu spor branşlarında oldukça fazla işinize yarayacaktır; Uzun atlama, yüksek atlama, boks, kick boks, taekvondo, karate, basketbol, voleybol vb.

Tüm Makaleler