Blog

MMA Hakkında..

İstatistikler gösteriyorki geleceğin en fazla para kazandıran sporu olacağı aşikar...
Şimdi gelelim sporun açılımına, adı üzerinde Karma Dövüş Sanatı.  Boks, Kickboks, Güreş, Judo, Bjj vs..
Eğer müsabık olarak bir gelecek düşünmüyorsanız aslında Yağ Yakımı ve Kuvvet geliştirilmesi açısından önerilebilir bir spor.

Bu farklı mücadele sporlarının mutlaka belirli bir sırayla öğrenilmesi çok önemlidir. Amaç her sistemin içerisinden bizi iyi bir karma dövüşçü yapacak teknikleri almak ve öğrenmek. Teknikleri doğru öğrenmek ve temel teknikler de ustalaşmak sizi istediğiniz hedefe götürecektir.

Gördüğüm en büyük hata, yurt içerisinde katıldığım bir çok antrenmanda ve eğitim organizasyonlarında sporcu arkadaşlarıma, tekniği bir iki uygulama yaptıktan sonra, hemen kuvvet ve güce dökerek tekniği arka plana atmaları olmuştur. Bunu lütfen yapmayın.

Bir MMA karma dövüş sanatı sporcusu üst düzey kondüsyon ve kuvvet sahip olmalı. Ben bu konuda en başta sporcularıma sprint, kısa mesafe 60-100 metre koşuları mesafe-zaman aralığında yaptırıyorum. Torba dövme, tempolu ip atlama, jump burpee push up jumping gibi patlayıcı antrenmanları tercih ediyorum. Ring içerisinde kalp ve nabız atımınız o kadar ani iniş ve çıkışlar gösteriyorki, beyine giden kan ve oksijen seviyeniz bu tür ani ataklar karşısında nasıl tepki vereceğinizi belirler. Patlayıcı antrenman, bir ring sporcusu için olmazsa olmaz. Mutlaka antrenman programında bulunmalı.

Tüm Makaleler