Blog

L-Arginine Yan Etkiler?

ARJİNİN ZARARLI MIDIR VE YAN ETKİLERİ BULUNUYOR MU?

Hiçbir supplementin bireylere doğrudan bir zararı dokunmuyor ve doğrudan yan etkileri de yoktur. Ancak doğadaki çoğu şeyde olduğu gibi dolaylı yollardan yan etkileri görülebilmektedir. Bu yan etkiler arasında en çok göze çarpan ise ishal, kusma, mide bulantısı vb. gibi durumlardır.

Bu yan etkileri aslında kendisinden dolayı kaynaklanan bir yan etki değildir. Arjinin’de bulunan nitrik oksit bu yan etkilerin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Ancak bu durum sadece belirtilen kullanım oranını çok fazla aştığınız zaman ortaya çıkıyor. Eğer size tavsiye edilen kullanım miktarları içerisinde kalırsanız o zaman bu tarz yan etkiler ile karşılaşmazsınız. Ayrıca kesinlikle aç karna almamalısınız.

Arjinin bir amino asit yani proteinin yapı taşlarından bir tanesi olduğu için aklınıza zararlı gibi bir şey gelmesin. Sadece sizin yanlış ve çok fazla kullanımınız bu yan etkilerin ortaya çıkmasına neden olacaktır. Bu nedenle arjinini kullanmaya başlamadan önce doktorunuzla görüşmenizde fayda var. Daha öncede bahsettiğimiz gibi arjinin kan dolaşım hızınızı artıracağı için ortaya bir güç çıkacaktır. Eğer kalp ve damar sorunlarınız varsa bu amino asiti kullanmadan önce uzman bir doktora görünmelisiniz.

Kısacası arjinin supplementler içerisinde ve ayrı olarak antrenman öncesinde kullanılan bir malzemedir. Kesinlikle mucizevi bir yanı yoktur ve ihtiyacınız olduğu kadarını kullanmalısınız. Ayrıca vücuda doğrudan zararlıdır demekte yanlış olacaktır. Çünkü vücuda olan yan etkileri sadece yanlış ve aşırı kullanım sonrası ortaya çıkıyor. Yani siz belirtilen dozajları aşar ve aç karna kullanırsanız o zaman yan etkilerine maruz kalabilirsiniz. Bu nedenle sadece arjinin değil hangi supplement olursa olsun doğru kullanım son derece önemlidir. Bu sayede istediğiniz sonucu daha iyi elde edebilirsiniz.

Tüm Makaleler