Blog

Kahve, Kafein Uykusuz Geceler

Birçok insan, gece geç saatte kahve içmenin uyku kaçıracağından bahseder. Fakat sebebi konusunda genelde bir bilgiye sahip değiliz. Peki, neden kahve içmek uykumuzu kaçırır?
 
Geç saatte kahve içmenin uyku kaçırdığı ve eğer düzgün bir uyku uyumak istiyorsanız içmemeniz gerektiği tavsiyesi gerçekten doğru bir tavsiyedir. Kahvenin içerisinde bulunan kafeinin uyarıcı, canlandırıcı etkisinden dolayı, uykunuz kaçabilir. Fakat son zamanlarda gelişen enerji içeceği sektörü ve diğer kafein içeren yiyecek, içeceklerin piyasada daha çok satılmasıyla beraber aslında farkında olmadan geç saatlere kadar yüksek miktarda kafein alıyor olabilirsiniz. Ve kahve içmeseniz de uyku problemi yaşıyor olabilmeniz gayet normal.
 
Yüksek miktarda kafein almanın, uyku problemleri dışında daha ciddi sorunlara da sebep olma olasılığı yüksek.  Son yapılan araştırmalar gösteriyor ki, yüksek miktarda kafein alımı ciddi kalp problemlerine sebep olabilmekte.  Bunun aksine, yapılan başka bir araştırmada da günde 4-8 bardak arası kahve tüketimi teşvik edilmiş ve günde 4-8 bardak kahve tüketiminin insan ömrünü uzatacağını iddia ediliyor fakat burada anlamamız gereken günlük alınan kafein miktarının 4-8 bardak kahvede olana denk olması durumu.
 
 

Tüm Makaleler