Blog

İdman Öncesi Biraz Kafein Takviyesi..

Kafeini olan içecekler her zaman popülerdir ve dünya çapında sporcular kafeinin egzersiz performansına etkisini merak ederler.

 

Bazı insanlar için kafein ücretsiz bir canlandırıcı iken, bazıları için ise değersiz bir mide doldurucudur. Bazı araştırıcılar kafeinin endurans performansı olumlu etkilediğini bulmuşlardır.  Koşucuların yorucu bir maratondan bir saat önce aldıkları 330mg kafeinin(2 fincan) kafein almayanlara göre koşu sürelerinin 15dk uzadığı saptanmıştır. Daha yeni çalışmalarda ağırlıklarının poundu başına 2.5gr kafein alan bisikletçilerin almayanlara göre ağır bisiklet egzersizlerinin %29 oranında uzatılabildiği görülmüştür.

 

Çünkü kafein yağın kana geçişini uyarır. Araştırıcılar kasın daha fazla miktarda bu yağları kullanarak sınırlı CHO depolarının uzun süre dolu kaldığı görüşündedirler. Bu konudaki yetersiz kanıt,  bu hipotezi gözden düşürmektedir. Özellikle müsabık sporcuların adrenalinin benzer yağ bırakma etkisini bilmeleri de bunda etkendir.

 

Kafeininin enerji faydalı bu etkisinin egzersizi daha kolay gösterme etkisi ile bağlantılı olduğu görüşü daha öne çıkmaktadır.  Beyin üzerine bu uyarıcı etkisi ile kafein uzun egzersiz sürelerine bağlı yorgunlukları azaltmaktadır. Bir araştırmada denekler 2 saat boyunca özel bir bisiklette yapabildikleri en yüksek tempoda çalışmış ve harcadıkları enerji miktarı kaydedilmiştir. Daha sonra, onlar kafein alımından sonra %7 oranında daha ağır çalıştırıldıkları halde, algılanan efor aynı kalmıştır.

 

Eğer antrenman programının ağırlığından dolayı kronik olarak yorgunsanız,  bilhassa kafeine algılanan tükenmişliği azaltmak için çekilebilirsiniz. Ancak müsabaka öncesi adrenalin seviyeniz yüksekse ek kafein uyaranına ihtiyacınızın olması beklenmez. Düşük toleransınız olsa bile kafein sizi yükseklere çıkartabilir.

 

Müsabaka öncesi alınan kafeinin diüretik etkisi de bilinmelidir. Özellikle alışkın değilseniz bu etki daha fazla beklenir. Sıcak havalarda her damla sıvının önemi büyüktür. Bu yüzden egzersiz öncesi kafeinin yarar ve zararını çok iyi düşünmek gerekir.

Tüm Makaleler