Blog

Gecikmiş Kas Ağrısı (DOMS)

Gecikmeli kas ağrısı veya geciken kas ağrısı, idmanı takiben 24-72 saat arasında kendini gösteren ve 2/3 gün içerisinde azalmaya başlayan kas ağrısıdır. Genellikle, (Geciken Kas Ağrısı)nın temel sebebiartan laktat konsantrasyonu olduğu düşünülür; hâlbuki, idmanı takiben oluşan yüksek laktat vücutta sadece ortalama 60 dakika kalır. Bu sebeple antremanı takiben iki-üç gün içerisindeki kas ağrılarının nedenini yüksek laktat konsantrasyonuna bağlamak doğru değildir.

Geciken kas ağrısının (DOMS) tam nedeni kesin olarak bilinmese de, egzersiz süresince adeledeki kasılma türünün ağrıyı tetikleyen en önemli faktör olduğu düşünülmektedir. Yakın bir zamanda ortaya atılan bir teoriye göre geciken kas ağrısının nedeninin kas fibrillerinin parçalanması olduğu ileri sürülmüştür. Bu durum özellikle dayanıklılık ve direnç idmanlarında belirgindir. Fibrillerin parçalanması genelde yüksek stres ve gerilim sonucu gerçekleşir, bu sayede kasların büyümesine ve hacimlenmesine yol açar (hipertrofi diye adlandırdığımız durum). Eksantrik kasılma (eccentric contractions) içeren egzersizler (mesela yokuş aşağı koşmak), geciken kas ağrısına en fazla ve ciddi boyutta yol açan egzersizlerdir. Bu durum eksantrik egzersiz sonucunda daha fazla kas hücresinin hasar görmesiyle alakalıdır. Konsantrik kasılma (concentric contractions) içeren egzersizlerde ise kas grubu kasılma esnasında kısalarak tepki verdiğinden ve kas hücresi yıkımı eksantrik kasılmaya göre daha az olduğundan, “Geciken Kas Ağrısı” ihtimali daha düşüktür.

Başka araştırmalara göre geciken kas ağrısının nedeni kas hücresi yıkımı değildir. Temel neden, kasın kendisini “takviye” etmesidir ve “yenilemesidir”. Adele, ağırlık idmanına kendisini daha fazla geliştirip güçlendirerek tepki verir, bu yüzden kasın hedefi eski gücünün ve direncinin üstüne çıkmaktır. Bu nedenle kas fiberleri büyür (adele hipertrofisi). Bunun sonucunda kendi alanlarında büyüyen adele hücreleri, damarlara ve sinirlere yaptıkları yükü arttırır.

Egzersiz öncesi ve sonrasında esneme çalışmaları yapmak, idman öncesi kasları ısıtmak ve idman sonrası kademeli olarak soğutmak, geciken kas ağrısı semptomlarını azaltıcı etkiye sahiptir.

 

 

Tüm Makaleler