Blog

Bir Bilinmezi Satın Almak (Sporcu İçecekleri)

Sporcu içeceklerinin yararlarını gösteren çalışmalardaki anahtar problemlerden, yüksek yoğunlukta uzun süre egzersiz yapan bireylerdeki faydasına işaret etmeleri. Fakat sporcu içeceklerini tüketen bireylerin büyük bir çoğu, haftada yalnızca birkaç saat spor yapıyor veya yaptıkları egzersizler düşük yoğunlukta oluyor. Düşük yoğunlukta spora örnek olarak, bir yarışta koşmak yerine yürüyüş yapmak örnek verilebilir. Yani hali hazırda ortada olan bulgular, sporcu içeceklerinden halkın büyük bir çoğunluğu fayda sağlayacağı bilgilendirmesinin yapılabilmesi için yeterli değil.

En önemlisi, çocuklarda bu içeceklerin popülerliğinin artması, obezite seviyelerinin artışına katkıda bulunabilir. 500 mililitrelik bir sporcu içeceği, genellikle 20 gram, yani yaklaşık 5 çay kaşığı şeker içerir. Bu sayı, vücuda girecek yüksek miktarda sağlıksız kalori demektir. Yapılan başka bir araştırmaya göre de Amerika’daki ailelerin çeyreğinden fazlası bu içeceklerin çocukları için sağlıklı olduğunu düşünüyor. Tabii ki yalnızca şeker içeriği de sağlıksız değil. Sporcu içeceklerinde bulunan performans arttırıcı maddeler, bilinçsiz kullanımda kalp sağlığı üzerinde ciddi tehlikeler yaratabilir.

Elbetteki bu, değişik içecekler üzerinde yapılan hidrasyon çalışmalarının faydasız olduğu anlamına gelmemeli. Fakat hali hazırda elimizdeki göstergeler, sporcu içeceklerinin yararları ve zararları hakkında halkın bilgilendirilmesini sağlayacak kadar tatmin edici değil.

Tüm Makaleler